Seznamte se s listy Palmex

Znovuobjevení listů na pokrývání střech

Střecha a kvalitní krytina byla pro člověka důležitá v každé době, střecha byla odedávna štítem proti nepřízni přírody a povětrnostních podmínek. Proto také řemeslo pokrývačů bylo odjakživa uznávané a dobří pokrývači a výrobci střešních krytin (ze slámy, došky, později šindele a další) byli ceněni zlatem.

Střecha kdysi a dnes . . .

Discover Thatch RoofingTráva a rákosí patří k nejstarším způsobům pokrývání v podmínkách mírného pásu, tedy i v České kotlině. Naopak, střecha z palmových listů byla výsadou tropických oblastí, kde byl dostatek palmových stromů. Některé typy původních střešních krytin jsou po celém světě stále využívány, jedná se však o velmi specifickou oblast, například skanzeny. Poslední dobou lidé začínají znovuobjevovat kvality těchto krytin, které se postupně začínají opět používat na staveních jako stylová alternativa dnes běžných střech.

Ve středověku a poté ještě počátkem novověku byly snadno obnovitelné střešní krytiny (jako například tráva, sláma, hlína i palmové listy) užívány pro skromné příbytky nebo jako zastřešení užitkových staveb. Jejich postupný ústup zapříčinila velkovýroba dřevěných střech a později střech průmyslových jak je známe dodnes, například pálených tašek nebo plechových střech.

Zvyšováním životní úrovně a hledáním nových a šetrných cest, které se začalo rozmáhat od poloviny minulého století, se začínají také znovu objevovat skoro zapomenuté střešní krytiny.
Nyní se naopak alternativní krytiny stávají symbolem nového způsobu života. Jsou výrazem sebevědomí a odvahy uživatele, který se rozhodl nejít cestou masovou, ale vsází na jedinečnost a osobitý styl. Velmi oblíbené jsou tyto krytiny u eko-odpovědných stavitelů. Dnešní možnosti výroby dokáží zpřístupnit alternativní cesty širší veřejnosti, ale zároveň jim zachovávají osobitost a určitý druh luxusu.

Moderní způsoby pokrývání . . .

Moderní technologie výroby a specializovaný vývoj a výzkum jsou základem pro inteligentní krytiny, které jsou maximálně přizpůsobeny potřebám zákazníka. Základem je maximální ochrana před nepřízní počasí a odolné syntetické materiály, které dokáží nabídnout vlastnosti téměř shodné s přírodní krytinou, v některých směrech je dokonce posouvají dále a to právě v odolnosti materiálů a minimální údržbě. Také instalace je pro zákazníka spíše radostí než prací. Moderní systémy syntetických krytin umožní pokrytí i velké plochy ve velice krátkém čase, například systémem uchycení pomocí patentovaných kolejniček nebo rozměrem a tvarem dílců.
Opravdová vychytávka je potom pohledová vnitřní strana, kdy je možné alternativní krytinu umístit i na slunečníky, venkovního posezení, pavilonů v ZOO nebo i reprezentativních prostor. Údržba syntetické krytiny je prakticky nulová, nic z ní neopadává a ani jako úkryt pro nezvané hmyzí a jiné návštěvníky není příliš pohostinná.

Pokrývání ve světě . . .

V mrazu, suchu i tropickém podnebí, syntetické střešní krytiny můžete použít všude a pro všechny druhy staveb. Od jednoduchých přístřešků přes různé specifické stavby (pavilony v ZOO, přístřešky venkovního posezení) až po působivé střechy domů nejenom v Karibiku. Nové materiály krytin však kromě již zmíněných benefitů přináší také ekonomickou výhodnost a efektivnost využívání zdrojů, tedy dokonalou izolaci a příjemné klima uvnitř stavby.

Každá civilizace a region ve světě má svůj tradiční a jedinečný materiál pro střešní krytiny a techniku pokrývání: Afrika, Amerika, Evropa, Asie, Oceánie, severské oblasti a další…

Na našich stránkách se můžete seznámit se syntetickými palmovými listy Palmex, které však v žádném případě nejsou výsadou pouze tropických oblastí…